Jakie rynny do naszego domu

Ważnym elementem wykończeniowym domu na zewnątrz są rynny. Na naszym rynku jest kilka firm, które oferują kilka rodzajów rynien i które mamy wybrać, w tym artykule postaram się opisać jakie rynny i dlaczego warto kupić. Rynny dzielimy na trzy rodzaje ze względu na materiał wykonania: PCV, metale nieszlachetne i metale szlachetne.

Rynny PCV(utwardzony polichlorek winylu) są najpopularniejsze ze względu na cenę, w początkowej fazie sprzedaży jakość takich rynien była bardzo kiepska. Pierwszą bolączką było płowienie rynny pod wpływem promieni słonecznych, wypłowiała rynna PCV strasznie szpeci nasz dom i należy je jak najszybciej wymienić na nowe. Płowienie tych elementów następuje po jednym sezonie letnim. Jest kilka plusów takiego rozwiązania wytrzymałość mechaniczna, niska cena zakupu, odporność na korozję, szybki i nie skomplikowany montaż. W obecnym czasie takie rynny można łączyć poprzez specjalny zatrzask, nie trzeba nic kleić jest to bardzo duże uproszczenie montażu.

Rynny aluminiowe są bardzo lekkie i odporne na wszystkie warunki atmosferyczne. Jedyny minus podatność na korozje kontaktową.

Rynny miedziane są najbardziej odporne z wszystkich tu opisanych. Nie należy łączyć elementów miedzianych z aluminium oraz stalą jeśli to zrobimy może wystąpić korozja kontaktowa.

Wyróżniamy trzy rodzaje przekroju rynien. Najpopularniejsze półokrągłe, pasują do większości dachów. Półeliptyczne mają największą przepustowość i montowane są do dużych dachach.
Prostokątne charakteryzują się małą przepustowością zalecane są do małych dachów.

Woda to żywioł, który ma siłę niszczącą, a z drugiej strony bez wody nie ma życia na ziemi. Od kilku lat w naszym kraju przechodzą, szczególnie latem, potężne nawałnice, z ogromnym opadem deszczu i wówczas pojawia się pytanie: gdzie odprowadzać wodę?

Najczęściej w domach położonych na wsi, czy na obrzeżach miast rynny, a właściwie rury spustowe są otwarte na końcu i woda swobodnie wypływa na powierzchni, by wsiąknąć w glebę. Najczęściej odpływ od takiej rynny tuż przy domu jest jest wybetonowany i nadaje spływającej wodzie konkretny kierunek ? jest to ważne, gdy budynek stoi na płaskim terenie, bo odprowadza wodę od budynku. Ostatnio osoby budujące domy coraz częściej doceniają, że dobre dachy i rynny to istotny element w wykończeniu domu, dający gwarancję ochrony domu przed deszczem i śniegiem. Dobre rynny to spory nakład, co często sprawia, że na tym etapie budowy budującym brakuje środków i decydują się na tańsze rozwiązania ? jednak tanie dachy czy rynny to tylko pozorna oszczędność, ponieważ zawsze wymagają one częstszych remontów, renowacji i dość często korodują, zaś tanie dachy bywają łatwym ?łupem? dla żywiołów i często są niszczone przez nawałnice.

Dobre rynny radzą sobie nawet z nawałnicami, chociaż czasami zdarza się, że woda podczas takiego opadu przelewa się przez rynny, ale one, jeśli są dobrej jakości wytrzymują jej napór. Obecnie coraz łatwiej jest zakupić cały system odprowadzania wody z opadów ? składają się na niego rynny, rury spustowe, a także coraz częściej montowane systemy przeciwoblodzeniowe.

Porady

Witam jestem Artur pracuje jako budowlaniec w firmie rodzinnej, która działa od ponad dwudziestu lat. Wykonujemy budowy domów od podstaw, możemy się zająć także wykończeniówką. Bloga założyłem aby zaprezentować Nasze usługi oraz moje przemyślenia na tematy budowlane i około budowlane. Zachęcam do czytania oraz komentowania wpisów.

Related Articles

0 Comment