Ile kosztuje wymarzony dom?

Z pewnością dla większości z nas budowa domu to ogromny wysiłek finansowy nierzadko wspierany kilkusettysięcznym kredytem. Trudno jednak określić ile może kosztować budowa domu, gdyż na ostateczny koszt budowy wpływa bardzo wiele czynników.

Niewątpliwie największe znaczenie odgrywa tu wielkość naszego domu. Oczywiste jest, że im większa powierzchnia tym wprost proporcjonalnie większe koszty. Duże znaczenie mają także zastosowane materiały. Decydując się na te najtańsze można znacznie obniżyć koszty, jednak oszczędność będzie tylko pozorna. Szybko się okaże, że nie zdają one egzaminu i wymagają wymiany. Jeśli porównamy koszty naprawy z oszczędnościami wynikłymi z korzystania z tańszych substytutów przekonamy się, że zamiast oszczędności narażamy się na znacznie większe wydatki.

Budując dom powinniśmy także zwrócić uwagę na koszty jego późniejszego utrzymania. Wielu ludzi decyduje się na budowę ogromnych posiadłości, których budowa znacznie przekracza nasze możliwości finansowe. Pamiętajmy jednak, że kredyt będziemy spłacali przez szereg następnych lat, a nasz dom trzeba będzie ogrzać i utrzymać w odpowiedniej formie. Jeśli zatem nie chcemy zimą przesiadywać wyłącznie w dwóch ogrzewanych pokojach dopasujmy wielkość domu do naszych możliwości finansowych.

Aby oszacować koszt budowy naszego wymarzonego domu warto skorzystać z szacunkowych kosztów budowy w przeliczeniu na jeden metr kwadratowy. Zwykle wynoszą one około 2 500 złotych. Duże znaczenie odgrywa tu także rodzaj zabudowy. Powszechnie uznaje się, że najbardziej ekonomiczny jest dom parterowy z użytkowym poddaszem. Wówczas koszty te mogą okazać się o kilkaset złotych niższe. Wybierając projekt gotowy bardzo często mamy możliwość przejrzenia prognozowanego kosztu budowy. Z pewnością nie jest on zbyt dokładny, jednak daje jakieś wyobrażenie.

Porady

Witam jestem Artur pracuje jako budowlaniec w firmie rodzinnej, która działa od ponad dwudziestu lat. Wykonujemy budowy domów od podstaw, możemy się zająć także wykończeniówką. Bloga założyłem aby zaprezentować Nasze usługi oraz moje przemyślenia na tematy budowlane i około budowlane. Zachęcam do czytania oraz komentowania wpisów.

Related Articles

0 Comment