Fundament

Jaki fundament wybrać?? W dużej mierze zależy to od warunków gruntowych, wód gruntowych. Jeśli poznamy podłoże specjaliści wybiorą odpowiedni fundament. Dobrym rozwiązaniem jest przeprowadzenie badań geotechnicznych, które odpowiedzą nam czy dom jest dobrze wybudowany.

Pierwszy punkt to badanie terenu. W tej części musimy sprawdzić poziom wód gruntowych, po wejściu na teren działki możemy ocenić czy teren jest podmokły, umożliwią nam to rośliny, które tam rosą. Dobrze by było przeprowadzić specjalistyczne badania gruntu, dzięki takiemu badaniu będziemy mieli 100% pewności co do terenu na którym chcemy budować nasz wymarzony dom. Należy tez sprawdzić czy teren pod budowę nie jest zalewowy, ostatnio widzieliśmy jak ludzie tracili swój dobytek w powodzi. Większość budynków które ucierpiały w tegorocznej powodzi było budowane na takich terenach. Ceny terenu przy rzekach, małych potokach jest znacznie tańsza, nikt w tedy nie martwi się że może ich zalać.

Na głębokość fundamentu mają wpływ wody gruntowe, głębokość przemarzania gruntu, głębokość fundamentu u sąsiadów. Szerokość fundamentu należy dostosować do wielkości domu.

Materiały wykorzystane do budowy fundamentu to bloczki betonowe lub keramzyt. Dla małych domów jednorodzinnych stosuje się ławy fundamentowe zbrojone z prętów stalowych. Jeśli zdecydowaliśmy się na piwnicę należy ją zaplanować pod całym budynkiem. Coraz częściej stosuje się drenaż opaskowy by zapobiec zawilgoceniu piwnicy. Czynność ta należy wykonać przed budową domu.

Jeśli na naszej ziemi pod budowę domu może wystąpić wilgoć lub woda gruntowa nie należy budować domu podpiwniczonego. Po wybudowaniu ścian fundamentu należy wylać tak zwaną płytę fundamentową, która ma za zadanie rozłożyć ciężar budynku na całą powierzchnię. Budujemy dom na całe życie dlatego nie powinniśmy oszczędzać na materiałach i innych rzeczach, które wpływają na jakość Nawego życia w nowym domu.

Porady

Witam jestem Artur pracuje jako budowlaniec w firmie rodzinnej, która działa od ponad dwudziestu lat. Wykonujemy budowy domów od podstaw, możemy się zająć także wykończeniówką. Bloga założyłem aby zaprezentować Nasze usługi oraz moje przemyślenia na tematy budowlane i około budowlane. Zachęcam do czytania oraz komentowania wpisów.

Related Articles

0 Comment