Dom czy mieszkanie

Wybór nieruchomości, w której zamierzamy zamieszkać to zwykle niełatwe zadanie. Nasze marzenia zwykle oderwane są od naszej finansowej sytuacji, dlatego zmuszeni jesteśmy naszą decyzję podejmować z uwzględnieniem tych ograniczeń. Zwykle zastanawiamy się, czy kupić dom, czy może zdecydować się na zakup mieszkania.

W dużej mierze na pytanie to odpowiedzieć sobie należy samodzielnie, gdyż jest to kwestia indywidualna. Zarówno mieszkanie jak i dom ma swoje zalety i wady. Nie bez znaczenia jest również to, jaki konkretnie rynek nieruchomości nas interesuje – w małych miejscowościach podaż mieszkań jest zwykle niewielka i dom stanowi jedyne rozwiązanie.

W największych miastach sytuacja jest odwrotna – mieszkań jest wiele, a ceny domów wysokie na tyle, że przeciętnie zarabiający człowiek nie może sobie pozwolić na ich zakup. Poszukując dla siebie odpowiedniej nieruchomości warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale też lokalizację, stan techniczny, sąsiedztwo, czas dojazdu do centrum, szkoły czy miejsca pracy, koszty ewentualnych prac remontowych i wszystkie pozostałe elementy, które mogą wpłynąć na naszą decyzję.

Wybieramy idealne mieszkanie
Zakup wymarzonej nieruchomości wiąże się na ogół z bardzo dużym wydatkiem, dlatego warto decyzję tą dokładnie przemyśleć. Szczególnie, jeśli zakupu dokonujemy przy pomocy kredytu hipotecznego, gdyż na ogół spłacać go będziemy przez długie lata.

Po pierwsze powinniśmy określić swoje możliwości finansowe, gdyż one stanowią nasze główne ograniczenie, a także ustalić, czego tak naprawdę poszukujemy. Warto wziąć pod uwagę fakt, iż mieszkanie spłacać będziemy przez kilkanaście lub nawet więcej lat, a w tym czasie nasza sytuacja rodzinna może się diametralnie zmienić.

Kiedy już etap ten będziemy mieli za sobą, przejdźmy do przeglądania nieruchomości, jakie aktualnie znaleźć można w interesującej nas miejscowości. Wśród elementów, na które należy zwrócić uwagę, warto wymienić między innymi: lokalizację, powierzchnię mieszkania, ekspozycję okien względem słońca, dostępność balkonu, piwnicy i miejsca postojowego, rozkład pomieszczeń, a także koszty związane z utrzymaniem nieruchomości. O ile wszystkie te elementy weźmiemy pod uwagę, z pewnością nie dokonamy wyboru mieszkania, które nie będzie spełniać naszych oczekiwań.

Wnętrze

Witam jestem Artur pracuje jako budowlaniec w firmie rodzinnej, która działa od ponad dwudziestu lat. Wykonujemy budowy domów od podstaw, możemy się zająć także wykończeniówką. Bloga założyłem aby zaprezentować Nasze usługi oraz moje przemyślenia na tematy budowlane i około budowlane. Zachęcam do czytania oraz komentowania wpisów.

Related Articles

0 Comment